merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

1. 1

çocukların istiklal marşını yanlış okuması

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. ilk defa dinleyenlerin marşta "ensonocakobe" diye bir kelime olduğu yanılgısına düşmelerine neden olabilecek durum
  2. mehmet akif ersoy'un kaleme almasından sonra, bu şiir için özel olarak bir beste yapılması yerine hali hazırda bulunan bir osman zeki üngör bestesi içinden alınıp adapte edilmek suretiyle oluşturulduğundan çocuklar dahil kimsenin anlam veremediği söz öbekleri ortaya çıkmasından kaynaklanan sorunsal.
  3. yaklaşık dört yaşlarındaydım. trt açıldıktan hemen sonra yıldız şerifi (uzay şerifi de olabilir) diye bi çizgi film başlardı. ben de onu kaçırmamak için dakikalarca televizyonun başında o ilginç renki ekranı, ardından da askerlerin istiklal marşı okumasını seyrederdim. o aralar anneme "buuşafak ne demek diye sormuştum" bütün ev ahalisi benimle dalga geçmişti.
    diyeceğim o ki; o yaşta çocukların böyle söylemesi zor bir marşı ezberlerken, hele ki kayıtların hepsinde ince sesli erkeklerin anlaşılmaz telaffuz tarzı olduğunu da göz önünde bulundurursak, hata yapmaları normal bir şeydir.

taa ortaokulda ne güzel sözleri olduğunu anlayabiliyo insan istiklal marşımızın.
  4. koskoca futbolcuların,şehitleri anma gününde biraraya gelmiş erişkinlerin de başına geldiği için üzerinde durulmaması gereken durumdur.
  5. "larda yüzen al sancak" "obe" "nimmilletimin" gibi sözlerle, türkçeyle uzaktan yakından alakasız bir hale getirilerek söylenen marşımızı, bu şekilde söyleyenlerden öğrenen çocukların yaptığı, son derece normal karşılanası, başka alternatifi olmayan eylem.
  6. "çocuktur efendim, söyleye söyleye doğrusunu öğrenir, hatta bizim de bu öğrenme sürecine yardımcı olmamız gerekir." şeklinde bir yaklaşıma ihtiyaç duyan durum.
  1. 1