1. bir ara akım haline gelmiş ama pek uzun süre devam etmemiş akımın yadigarı şiirlerdir.

bir örneği:

uludağ'a çıktım
    karı seyrediyorum
    donu çözülmüş
    elimde biram
    hani ya rakım.

orhan veli kanık
  2. "hoplayaraktan

zıplayaraktan

korkmayaraktan

gel bana gel....."

şeklinde nacizane bir örneği tarafımdan kaleme alınmış şiirlerin hamına verilen isim.
  3. bu şiirler içinde bulunan ve orhan veli'ye atfedilen şiir orhan veli'ye ait değildir. sözlüklerde ve forumlarda yer alan, kelimeleri sürekli değişen tutarsız şiirler dışında hiçbir kaynakta bu şiire rastlanmamaktadır. kamuoyuna saygı ile duyrulur. avukatıyım.
  4. cahil kimselerin çokça suyunu çıkarttığı şiirler olduğundan bazı kimselerce yok sanılan şiirlerdir.

ikinci yeniciler ile iyice doruğa ulaşan marjinal anlatım türü yadırganmış, bunun üzerine çift manalı şiir örnekleri taşlama amaçlı çıkmıştır.

o zamanın dergilerinde, mecmualarında veya yazarların kendi aralarında yazdıkları bu şiirlerin pek fazla örneği günümüze gelememiştir. keşke liseden defterimi saklayabilseydim de, 5-6 örnek daha verebilseydim.

uludağ'a çıktım
    karı seyrediyorum
    donu çözülmüş
    elimde biram
    hani ya rakım.

örneği, etrafta deforme edilmiş diğerlerinin aksine asıl olan şiirdir.
  5. şair nef'i'nin kendisine "kelp(köpek)" diyen tahir efendiye karşı sarfetmiş olduğu şiir:

bize kelp demiş tahir efendi
    iltifatı bu sözde zâhirdir.
    maliki mezhebim benim, zira
    itikadımca kelp tahirdir.

"tahir" aynı zamanda "temiz" anlamına gelen bir kelime olup burda;"inancıma göre köpek temizdir" anlamıyla kullanılmış gibi görünse de olan olmuş, tahir efendi şair zekasının gazabına uğramış ve nef'i tarafından göt edilmek suretiyle irrezil rüsva olmuştur.(bilinen bir eserdir, yazarı kınamayınız, yargılamayınız.)