merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

çiçek ızgara

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. 3 gün önce fsm bulvarında nilüfer şübesini açmıştır.bursa ya gelenlere tavsiye edilir.istanbullular gerçi bu lezzet durağını iyi bilirlerde.bilmeyenler e duyurulur.
  2. bursa'nın merkezinde, heykel'de tayyare kültür merkezinin arkasındaki meydandadır. köfteleri piyazları nefistir. seçkin ve kaliteli bir mekandır. inegöl'de zeynel'e gitmenin alternatifidir.
  3. müthiş ızgara köfte yapmasının yanında fiyatları da oldukça uygundur. çocukluğumdan beri müdavimi olduğum lokanta. yalnız ramazan aylarında 1 ay boyunca tadilata giriyorlar iftarda köfte zevkinden mahrum bırakıyorlar adamı.
  4. istanbul'da istiklal caddesi'nde de bir şubesi bulunan ve tadına doyulmaz kebaplar yapan yerdir.
  5. müthiş şekil bir mekana sahiptir. içeri girerken aha maaşı bırakacağız herhalde dersiniz. ama fiyatları olsun, menüsü, tarzı, resmen köşedeki köfteci cemal abi kıvamındadır. çocukken gittiğimde sipariş verdiğim garson 20 yıl sonra hala orda bulunabilir. yaşlanmıştır tabii.
    buranın asıl sahibi adam vefat ettiğinde oğulları kapışmış. bir tanesi gidip fsm'deki yeri açmıştır. bunun üzerine heykel'deki kardeş kapıya kocaman başka yerde şubemiz yoktur yazısı asmıştır. (istanbul'dakinin burayla alakası yoktur bu arada)
    ancak yeni dükkanı açan kardeş, (inanılmaz güzel bir mekan yapmasına rağmen) bir türlü tutturamamış, geri dönmeyi de tahminen kendine yediremeyip, esnaf lokantası gibi bir benzincinin içine taşımıştır dükkanı.
    heykel şubesi her şekilde bir numaradır.
    tek eksisi, ramazan ayında kapalı olmasıdır. 20 senedir her ramazan tadilat olmaz ya, hayır benim bildiğim restoranlar çok sağlam kazanır ramazan'da. ilginç.
    ayrıca ketçap'a hangi oranda su katıyorlar bilmiyorum ama oranın ketçap'larını boş boş bile yiyebilirim. ayrıca patates kızartmasında doktora verebilecek seviyedeler.
  6. bursa'da heykel tarafındaki belediye binasının önündeki her zaman açık duran bariyerden girip, azıcık aşağı indiğinizde solunuzda göreceğiniz restoran.

ben küçükken her pazar istisnasız giderdik buraya. hiç birinde de "ay yine mi çiçek ızgara" demedik, bağımlısıydık oranın. kapısından yukarı doğru uzanan merdivenlerde yarım saat sıra beklediğimiz olurdu, yine de bırakmazdık peşini. zaten sürekli gittiğimiz için garsonlar da artık bizi tanırdı ve öncelik verirlerdi, öyle de şeklimiz vardı mekanda.

yediklerimiz, içtiklerimiz hep aynıydı. bir tek tatlıları değiştirirdik zaman zaman; ama kardeşimin favori tatlısı hep sütlü tel kadayıf üzerine bolca anetp fıstığı, benim favori tatlım ise bol kaymaklı kemalpaşa olarak kaldı. ikimizin de fikri aynıydı: adamlar bu tatlıları harika ötesi yapıyorlardı.

ekmekleri, sıcak gelen tabak ve çatal-bıçakları, bembeyaz masa örtüleriyle muhteşem bir mekandı. özledim resmen şu an. ilk maaşımla ailemi oraya yemeğe götürecem. şu an karar verdim buna. evet.
  7. bursa'ya her zaman gidemeyenler için, istanbul'da da var olan, eşşiz köfteleri ve açık büfe salatalarıyla karnınızı zevkle doyurabileceğiniz, fiyatları da makul olan restoran.
  8. koftelerinin guzel ama mercimek corbasinin cok siradan oldugu kofteci. hem bursanin en guzel mercimek corbasini icmek hem de en guzel koftesini yemek icin ise, ulucamii karsisindaki omur koftecisi tercih edilmelidir.
  1. 1