merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• çeçil peyniri
  1. 1

çeçil peyniri

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. dil peyniri ile arasındaki farkın sadece tuz oranı olan karslıların ve erzurumluların sahiplendiği peynir çeşidi.
    karsın peynir konusundaki geniş yelpazesi göz önüne alındığında "kars peyniri" derseniz anlamazlar, karsın 1001 çeşit peyniri vardır çünkü.
    tadı ve yemesi hoştur.
    fakat dil peyniri mi çeçil peyniri mi hangisinin daha tuzlu olduğunu anlayamadım. affola.
  2. marketlerde örgü peynir diye satılır. ondan biraz daha tuzludur, lezzetlidir.
    bunun yaş olanına çeçil, kuru olanına tulum peyniri denir. tulum peynirinin de genelde küflenmişi makbuldür.
  3. mükemmel kars peyniri.hatta yediğim tek peynir çeşidi.zaten yılın belli zamanları yeniyor.benim için böyle yani.nerde bulayım hakiki çeçil peynirini.bir de yine kars'ın "sarı yağ"ı vardır.onunla birlikte yenince daha da bir güzel olur.enfes enfes.
  4. karsın güzel peynirlerinden birisi. damak tadınıza göre şekillendirebilirsiniz. benim tercihim taze olanıdır. taze olupta üzeri bilimum yeşil ve mavi olması lezzetini daha da arttırır. bütün parçalı ve yeşil olanının tadına doyum olmaz. ağızda dağılırken ki o aldığınız hazzı size anlatamam. özellikle yine karstan gelen balla harika bir kombinasyon oluşturur. yok ben yumurta kırıcam derseniz; önce tereyağını atın. tereyağı iyice eriyince çeçilleri atın. çeçil hemen erimeye başlar zaten ardından da hemen yumurtayı atın. üzerine biraz karabiber... of of of taze ekmekle ne de güzel gider.
  5. kars'a özgü meşhur peynir. yörede "tuluğ peyniri" veya "tulum peyniri" diye de adlandırılır.

tuz oranı yüksektir, yağ oranı ise çok çok azdır. zamanında sadece tuluma yani hayvan derisine basılırken günümüzde naylona da basılmakta ancak tulum kadar lezzetli olmamaktadır.

tazesi ve basılmışı ve küflüsü yiyen kişiye göre ayrı ayrı lezzetlidir. mesela; ben taze ve basılmışını tercih etmekteyken ailem basılmışını ve küflüsünü daha çok tercih eder. yalnız tuluma basmak bir hayli özen ister zira pasaklı ve baştan savma iş gören birinin tuluma bastığı peynir önünüze geldiğinde kendinizi tek tek hayvan kılı ayıklarken bulabiliriniz.
  6. karslı komşularımız sayesinde gerçek tadını öğrendiğimiz peynir ki büyük şehirlerdeki büyük marketlerde çeçil peynir diye satılanlar çok farklı. karsdan gelenini yedikçe yiyesi gelir insanın o derece.
  1. 1