1. yalnızca 3yılımı geçirmiş olsam da, yaşamımdaki yeri nedeniyle "nerelisin?"sorularına "çanakkaleliyim" dedirtmiş güzeller güzeli ilimiz.
 2. ordumuzun 1. dünya savaşı sırasında mustafa kemal atatürk ve ordusunun insanüstü mücadele verdiği ve zafer kazandığı yer. itilaf devletleri önden anzak askerlerini sürmüştür, ki şu an onlarla aramızda bir dostluk bağı var bildiğim kadarıyla.
  kara savaşlarının dışında çanakkale boğazı dünyanın en kuvvetli deniz gücü olan ingiltere donanmasına geçit vermemiştir.
 3. koca bir orduyu denize döktüğümüz yer. o azıcık askerle bizden kaç kat büyük bir orduyu denize döktüğümüz ve kahramanlık hikayeleri yazdığımız yer
 4. kuzeyinde edirne, güneyinde ve doğusunda balıkesir, kuzey doğusunda ise tekirdağ illeri bulunan batı sınırları ege sahillerine bakan ilimiz. sınırları içerisinde bulunan gelibolu yarımadası milli parkı her türk gencinin görmesi gereken bir yerdir. dünyanın en büyük çarpışmalarından birine sahne olan bu topraklar, tekrar aynı şeylerin yaşanmaması için görülmeli ve anlaşılmalıdır. çanakkale ayrıca assos ve truva gibi tarihi güzelliklere de sahiptir. memleketimdir.

  (bkz: assos)
  (bkz: truva)
  (bkz: ayazma)

  http://www.turkish-media.com/...
 5. birinci dünya savaşında yazılan muazzam destan açısından mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarih bilincimizi uyandıran güzide illerimizden biri.
 6. rakı ve balık ile beraber, insanın hayatını, o'nda derin izler bırakacak hatıralarla süsleyen şehir. aşk ta varsa unutulmasının mümkünatı olmayan...