1. her türüne uygulanmaması gereken hadisedir..nitekim bazı ayakkabıların derileri, kumaşları, dokuları (artık her neyse) su görür görmez iflas edebilirken, bazıları ise alındığı gündeki gibi temiz ve pırıl pırıl oluyor..tek bilinmesi gereken ayakkabıları tek başlarına, bağçıkları çıkartarak yıkamak..
 2. ilk sefer yapıldığında garip bir panik hissedilir. ama genelde ayakkabıya da makinaya bir şey olmaz. ayakkabılar kullanılmayan bir yastık kılıfının içinde atılırsa makinaya hem ayakkabılar açısından hem de makina açısından daha iyi olur. böylece ayakkabı fazla yıpranmaz. bir de ayakkabı yıkadıktan sonra makinayı bir kere de boşken çalıştırın, makina temizlensin. ayakkabıları da açık renk ise güneşte kurutun leke olmasın.
 3. converselerde renk solmasına neden olur ama genelde yeni bir çift ayakkabı almışsınız gibi olur eski ayakkabınızı tanıyamazsınız
 4. neredeyse her tür ayakkabıda gerçekleştirdiğim eylem.
  spor ayakkabıların yanında babetler bile yıkanır çamaşır makinesinde.
  aynı zamanda ayakkabı üzerinde dökülmesi muhtemel,taş,pul gibi materyaller varsa eski bir ince çorap içine koyar o şekilde atarsınız makinaya...
  birşeyde olmaz..rahatlıkla deneyebilirsiniz!
 5. converse'lerde yıkandıktan sonra yepyeni bir görünüm elde edilir. fakat çoğu converse'de bir kaç yıkamadan sonra yanlarında açılmalar ortaya çıkar.
 6. dışarıdan gelecek olan eleştirilere kulak tıkayıp, zevkle yaptığım eylem. en güzel yönü ise makinadan çıktıkan sonra insanda garip bir haz uyandırmasıdır.