Ana Sayfa
sırala: yeniden eskiye göre · son verilen yanıta göre

too, very, so

arsenlupen @ 09 Haziran 2010 23:58
arasındaki bariz fark nedir?
fhondeep too - iki farklı anlamda kullanılır.. it's too late de çok geç anlamındaki gibi ya da me too daki gibi bende.. dahil olmak ve çokluk anlamı içerir.

very - sadece çokluk anlamı içerir..

so- bu yüzden, bundan dolayı gibi bağlaç gibi kullanılabilir..
sahipkıran too olumsuzdur, en bariz kullanım farkı budur, bir şeyin aşırı olduğunu anlatır yani negatif anlam katar. very ile so arasında bariz bir fark hatırlamıyorum ama grameri daha taze olanlar birşeyler söyleyebilir.
breeze84 too bildiğim kadarıyla cümleye olumsuz anlam verir. eylem gerçekleşmez sonucunda. very genelde olumlu anlamlarda kullanılır. so'yuda benzer anlamda kullanırız ancak akebinde that kullanırlar ya da bu yüzden anlamıyla kullanılır cümlede.
fhondeep so aynı zamanda too gibi de kullanılabilir..

bir görüş bildirmiştir karşı taraf.. ı agree yerine think so da denilebilir..

bu ingilizce çok piç bir dil :)
arsenlupen tamam 'too' cepte diyelim. Anlamadıgım nokta şu. örneğin, so little ve very little.. Bu ikisi arasındaki farkı soruyorum. Mesela birisi daha kuvvetli 'fazla' anlamı mı katıyor cumleye yada farklı bir anlam mı?
breeze84 very little kulağa hoş gelmiyor gibi so little daha iyi bir kullanım ama ben tam emin olarak soylemesem bile sunu diyebilirim birseye çok az derken so kullanıyosan genelde nedenı cumle devamında getirilir. yada ben oyle biliyorum
fhondeep so little - çok az anlamına gelir.. miktar belirtirken kullanılabilir.

very little ise çok küçük anlamına gelir.. ebat belirtirlen kullanılır..
arsenlupen ha kısmen anladım diyebilirim. Yardımcı olacak nitelikte cevaplar. Çok teşekkür ederim. :)
breeze84 dogrudur ingilizcem iyidir lakın gramer knusunda çok eksiğim var ama ben karsılastıgım anlamları soyluyorum. little sonucta birşeyin yetersiz olduğu anlamını verir so veya very çokta muhım degil yani ben takılmıyorum ona:)
fhondeep breeze dostum sen aşmışsın.. hangi tatil yöresine gidiyoruz :P . gerçekten bombok bir dil bu ingilizce.. sen ortaya birşey kullan karşı taraf anlar.. yazışma falan değilse :)
arsenlupen breeze söz konusu proficiency olunca o noktada ben takılıyorum too, very, so ayrıntılarına :))
breeze84 kafamı buluyon benle canım:) kendi kendine ingilizce bu kadar oluyor işte :):) ama genede fena sayılmam okudugumu süper anlıyorumda yazarken batırıyor olabilirim
fhondeep yav zaten ingilizceyi okuyan herkes mantıkta yürütse anlıyor.. mesele yazmada.. o da senin benim gibilerde yok :) hangi tatil köyüne gittin bakim :P
breeze84 valla hiç umrumda değil veriyorum parayı cevirmene yazıyor turkceyı ıngilizce sonra basıyorum kırbacı:)
pink mydonose sanırım so little biraz konuşma dilinde.-so adj that- kalıbıyla daha çok kullanılıyor.essay falan yazıyosan so that/such that kullan bence.
ve de
it s so little.çok küçük yerine bu kadar,şu kadar küçük anlamında gelebilir.
very bildiğin very...
the linebacker too, olumsuz bi' fazlalık içerir. "gereğinden fazla" anlamı taşır.

very, normal bi' çokluğu anlatır. "çok teşekkürler" kalıbındaki gibi.

so ise "o kadar x'ki..." anlamı verir. yani; "seni o kadar çok seviyorum ki senin için x yapabilirim/i love you so much that i can do x for you". kıyas yapmanı sağlayacak bi' fazlalık belirtecidir bi' nevi.
fhondeep abi sende para bol.. hayat sana güzel.. parası olmayanlar ne etcek :) bu parası olan okusun gibi oldu ::P
breeze84 dalga gecme ama ya alındım bak sunun surasında gayet iyi sayılcak bir kpds puanım var benim:)
fhondeep parası olanın kpds puanı da oluyor :) ah okul bitse de kpds ye girecek param olsa da sınava girsem :D
breeze84 ne abisi be bayanım ben:) ne para varya sorma. oturup burda cevircem diye kafayı yiyip psikologlara para bayılmaktansa kesin çözüm çevirtiyorum. ayrıca ben o makaleleri çevircem diye ugrascagım vakitte 2-3 makale daha yazıyorum. daha karlı oluyor:)
fhondeep o zmn ilk olarak özür diledikten sonra...

ikinci olarak oturup kendin çevirsen zaten ingilizceyi şimdiye bitirmiştin.. para verceğine para basardın takır takır :) tersten gitseydin keşke :)
breeze84 ya bak satanist arkadas benim dediklerimi onaylar nitelikte yazmıs haksızda sayılmam tespitlerim doğru. ayrıca evet 40 lira bastım sınava aldım puanımı. para basmak buysa:)
breeze84 hiç umrumda değil onun getirdiği para. okudugumu anlayıp işimi görüyorum bana yetiyor
fhondeep bana destek olan çıkmadı.. dışlanıyorum :) ah şu parasızlık.. insanı yalnız bıraktırıyor..

bu arada duyuruyu açan şu anda sövüyor.. biz bence bu konuşmayı bitirelim. benim sol kulağım çınlamaya başladı :)
breeze84 :):):) içimi okudun valla. haklısın ben çıkayım yarın iş var..iyi geceler..umarım faydalı olmusuzdur..bence kafası çok karısmıs gibi:)
fhondeep hayırlı geceler :) to very so ayrımı neymiş :) para..
arsenlupen yok yok anladım komple. Ayrıca sövmüyorum, seviyorum da :))
Tekrardan yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Sağolunuz. iyi geceler
breeze84 bişey değil her zaman yardımcı oluruz, sıkmakta üzerimne yoktur. ama tespitlerim iyidir sözlüğe geliş nedenim buydu zaten:):):):)
fhondeep tespitleride mi parayla yaptırıyon ? iy iğrençti .. tamam tmm sustum.. hade hayırlı geceler :)
itü sözlük duyurular, itü sözlük yazarlarının duyurularını yayınlayabildikleri bir platformdur. sakıncalı bir içeriğe rastladığınızda iletişim bölümünden itü sözlük ekibi ile irtibata geçiniz.