Ana Sayfa
sırala: yeniden eskiye göre · son verilen yanıta göre
tanrı önünde,özgürlük sorunundan ziyade bir kötülük sorunu vardır.alternatif bilinir: ya biz özgür değiliz ve her şeye gücü yeten tanrı kötülükten sorumludur.ya da biz özgür ve sorumluyuz ama tanrı her şeye gücü yeten değildir.
arda topukpası albert camus'yü anlıyorum.
arda topukpası ha bir de "adam haklı beyler".
henry sen rahatsız mısın tanrının vasıfları ile, insanların özgürlük anlayışını bide kötülük kavramını bir cümlede kullanabilmek adına saçmalandığını anlıyorum.

eğer şey gibi bi muhabbetse, madem tanrı var neden suçsuz afrikalılar açlıktan ölüyor gibi bi muhabbetse bunda kötülük yok kader var. kalkıp derseniz onlar kadere inanıyor mu? kadere inanmayan insan niye çekiyor onu? özgür amk. çekmesin o zaman kurtarsın kendini.
arda topukpası "çekmesin o zaman kurtarsın kendini" nedir ya? çok güzel bir kafaymış bu yemin ediyorum.
henry sen rahatsız mısın evet abi. özgür değil misin?

diyelim allah yok, allah yoksa nerede doğduğuna yüklenebileceğin bir şey yok. ve sen inanmıyorsan allah'ın olmadığına kadere de inanmıyorsun demektir. o zaman çek kurtar kendini. allah yoksa eğer senin orada olmanı isteyen allah değil sonuçta. rastlantı sonucu orada doğmuşsun. sitem et bakalım neye edeceksin.

inanıyorsan allah var diyorsan kader de eğ kafanı yapacak bişey yok. yok olmadığına inanıyorsan o topraklarda olmandan dolayı sorumlu tutabileceğin kimsede yok. senin için herşey mübah demektir. yapabildiğin herşeyi yap o zaman.
bachata anlaşılmayan bişey mi var ki bunda? en temel sorunsaldır bu. davranışlarını kim yönetiyorsa, bu irade kime aitse sonuçlarının sorumlusu da odur. sen yönetiyorsan sen sorumlusun -ve tanrı buna müdahale etmez- ama tanrı yönetiyorsa bu durumda senin davranışın bile olsa sen müdahale edemezsin. dolayısıyla kendi iradenle karar vermediğin bi şeyden sorumlu olmazsın. var olan irade tanrısal irade olduğu için tanrı sorumludur. bu durumda sen de özgür olmamış oluyosun haliyle.
csharp islama göre konuşuyorum. kötülükte iyilikde Âllah'tandır. bunu kuranda belirtiyor. ama bunlar insanların tercihleri sonrasında önüne koyulan şeylerdir yada insanları rabbi sınamaya karar verdiğinde oluşur.

bu bağlamda şunu düşünmelisin. elinde bir para var havaya atıyorsun. acaba yazımı turamı gelecek. peki sana şu bilgiyi sunarsam. paranı ağırlığı, ortam şartları, parmağının uygulayacağı güç.

ozaman bu rastlantıdan çıkmış olur. bu sonucu bilinen bir şey olur. artık geleceği görmeye muktedirsin diğer insanların gözünde çünkü onların bilmediği bilgiler ve formullerin var.

burdaki keskin nokta şudur. hür irade. Âllah'ın insanlara verdiği bir nimet. kuranda kendi ruhumdan üfledim diye belirtiyor. buda seni seçim yapabilen bir varlık haline getiriyor.

Âllah şartları değiştirir ve senin seçiminde değişir. sen o şartı kendi kendine oluşturuyorsun. kimi zamanda sınanmak için şartlar o hale getiriliyor. yani en nihayetinde insan'nın özgür tercih hakkı vardır.
hayat vurdu direk dibinden gol oldu Mesele anlamama sorunu değil.Saçma'yı en iyi ifade eden cümlelerdir bunlar Camus için.Aynı zamanda benim için.Allah bizim sorgulamamızı ister.Her şeyi olduğu gibi kabul etmemizi istemez.

Yani benim anlamak istediğim bu düşünce tarzı beni ve ya bu düşünceyi benimseyenleri ateizm yanlısı olduğunu anlamına gelir mi?

Tamam,Tanrı yok demiyorum ama sorguladığım zaman dünya sessiz ve sağır kalıyor.

Anlatabiliyor muyum?
alajet Bireyin kendi iradesi ve bu iradenin tabi olduğu tanrısal irade farklı kavramlardır.
İyiliğin ve kötülüğün kaynağı olan varlık olarak ve her şeye kabil olan olarak tanrı fikri, tamamlanmışlık içerir. Bu demek oluyor ki Tanrı, mutlak iyi ya da mutlak kötü olarak nitelenemez, zira bu dünyanın ahlaki normlarına tabi bir varlık değildir.

Tanrısal iradenin sorumluluğunda olan, bu dünyada var olan ruhlarda var ettiği kötülük fikridir. Tanrı pekala kusursuz bir varlık tasarlayarak, bu kusursuz varlıkların yaşadığı bir yeryüzü tasarlayabilirdi. Fakat iradesine dayalı seçimi bu yönde olmadı ve Tanrı, bizleri kendi bütünlüğünün eksik anlatımlı yansımaları olarak var etti.
Tanrı'nın aksine, bizdeki gibi tamamlanmamış, eksik bir ruhun bedeninde bir arada barınan iyi ve fenanın dengesini idare edemeyip, yanlışa düşeriz. Yine de bu idarenin de bireyin kendi iradesine tabi olduğunu not düşmekte fayda var.

O halde, kötülük fikri, Tanrı'nın iradesine ve özüne tabi iken, kötülüğün eylem bulmuş biçimi, bireyin kendi iradesine tabidir.
csharp kuran'da teslimiyet diye şeyin olma sebebi işin felsefesine dalınca bir yerde tıkanıp kalman gibi. mesela "tanrıyı kim yarattı ?"

Âllah'ın cevabı : "ben doğmadım, doğrulmadım, varlığımın başlangıcı yok, varlığımın sonu yok, zamanı ve mekanı yaratan benim"

bu düşünce tarzı ateizmden ziyada agnostisizm tarzı gibi geldi bana.

menun omama durumu yani.
arda topukpası "o zaman çek kurtar kendini. allah yoksa eğer senin orada olmanı isteyen allah değil sonuçta."

yani sen, allah seni bulunduğun yerde yarattı diye mi başına gelenlere ses çıkarmıyorsun?
alajet Ortaya koyduğum fikir, "omnibenevolence", yani mutlak-iyi Tanrı fikrini reddeder, bunu da ekleyeyim. "Problem of evil" gibi argümanları okumanın faydası olacaktır.
http://tr.wikipedia.org/...
yüz yıllık şarap işi özü şu hacı tanrı varsa neden kötülük var ya da kötülük varsa tanrı gerçekten tanrı değil midir? umarım anlaşılmıştır
janken "kötü bir tercüme kötü bir tercümedir" bunu anlıyorum.
itü sözlük duyurular, itü sözlük yazarlarının duyurularını yayınlayabildikleri bir platformdur. sakıncalı bir içeriğe rastladığınızda iletişim bölümünden itü sözlük ekibi ile irtibata geçiniz.