Ana Sayfa
sırala: yeniden eskiye göre · son verilen yanıta göre

boş oy atınca

error522 @ 20 Mayıs 2011 14:05
oy mevcut iktidar partisine gider gibi birşeyler duydum aslı var mıdır?
şizofren ev kedisi yok öyle bi'şey.
cryptopunk yok o boş oy atmanın yada oy vermemenin demokratik hak olduğunu bilmeyenlerin uydurması. geçersiz oy nereye gidiyor hacım anlatsınlar?
error522 ben zaten boş oy atmıcam da atacak olan arkadaşlarım var eğer öyle birşey varsa engelleyim yani:)
satın almasız çıkışın çocuğu kesinlikle boş atma gerekirse hepsine evet vursun, boş olunca çakal şakirtler akp'ye evet basıp öyle sayıyor şerefsizler. hepsine bassın mühürü.
bnmoc gider,bu hükümet iktidar olmak için herşeyi yapar..yol kenarlarında pusulalar bulunuyor.bunuda yaparlar.
satın almasız çıkışın çocuğu yok öyle bir şey diyen arkadaşlar dünyadan bir haber yaşıyorlar sanırım, 2009 yerel seçimin oy pusulaları hala yol kenarlarında bulunuyor.
lasciatemi cantare evet satın almasız'a katılıyorum. hepsine basın. oy sayım işlemlerinde cidden türlü pislikler dönüyor.
bunebiçimbirnicktir hiçbir hile yapılmasa bile, oy geçersin sayıldığından sayıma girmiyor. ve o ilde en çok oy alan partinin işine yaramış oluyor. yani ha boş atmışsın, ha oy ilde en çok oy alan partiye atmışsın.
cooperation muhalefet korkusu olanların uydurması o.
venom attığın sandıktaki görevlilere bağlı
misal alayı falanca partiden olursa o partiye gidebilr tabi o anda başka partiden gözetmen de olmaması lazım
jeffersons benim bildiğim boş oylar bana geliyor.
error522 en iyisi bütün partilere basmak.ya da asla seçilemeyecek bi partiye.
paramour kendimce sole bisi dusundum ben, simdi bence sen akp ye oy atmican,aticak olsan atardin cunku. o zaman ben seni daha bi oteki tarafa yakin gordum, artik oteki taraf ne oluosa, sonuc olarak korkarim ki akp yine kazanir bu secimde, cunku oteki tarafta? yeteri kadar oy yok. teknik olarak sonucta: evet hocam senin oy iktidar partisine gitmis olcak bence.
terelellinin dünyası boş atmasınlar sakın, akp ye atmış gibi sayılacak malesefki...birde niiçin boş ben onuda anlamıyorum burda geleceğin sözkonusu koca ınsanlar olmus gidip boş atıyorsun sankı ben ıdıyotum koyunum önüme ne versen yerim der gibi...
error522 parpmour boş oyu arkadaşlar atacak ben chp ye vereceğim zaten.doğru tespit etmişin muhalifim:)ama bi umut işte belki düşer akp.sanmıyorum ama bi ümit
moonlight en fazla oy alacak partiye yarar boş oylar
100 kişilik bi ülke düşün mesela 10 milletvekili çıkaracak toplam ve 2 parti var
iktidar olacak parti 50 oy aldı diğer parti 30 oy aldı diyelim 20 boş oy var
normalde bu parti oyların %50sini aldığı için 5 vekil çıkaracaktı ama boş oylardan dolayı koltukların 50/80'ini alacak.yani bu da 7 küsür ediyor. diğer partilere de yarar boş oy ama en fazla oy alan partiye en çok yarar oy oranı fazla olduğundan
tuygun çekimser oy çekimser oydur arkadaş. fikrin yoksa şayet bunu da beyan etme hakkın var.

ayrıca sadece iktidar partisine yaramıyor. örneğin bağımsız bir milletvekiline de yarayabilir. çünkü sen oy atmazsan, milletvekili seçilmesi için gerekli oy sayısı düşmüş olur. daha az oyla milletvekili olur.

kısacası, oy toplamaya çalışan partilerin yalanlarıdır bunlar. inanmayınız. oy vermek istemiyorsanız oy vermeyiniz.
error522 moonlight çok sağlam açıklamışın:)
fesmekan boş oy atmak ya da oy atmamak seçimlerde yüzde dağılımda yüksek yüzde alanın işine yaramaktan başka bişey olmayacaktır. mesela bu seçimlerde attığın her boş oy, akp'nin faydasına olacaktır ama onun adına sayılmayacaktır.

özet; boş oyun, mevcut iktidar partisine sayılması gibi yasal bi'şey yok.
moonlight @error522
boş oy atmak doğru değil bence sırf bu yüzden değil
iyi kötü bi seçim yapmak zorundasın insanlar boş oy verince bişey değişmiyor kötünün iyisi de olsa bi seçim yapmak gerekli diye düşünüyorum
shhlackk teoride yok öyle birşey ama burası türkiye. ilçeden ilçeye farklılıklar gösterebilir, sandık görevlileri kötü niyetliyse chp ye de basabilir, akp ye de basabilir başka partiye de basabilir. en doğrusu hepsine basmak evet.
göğem arkadaşlarına şunu anlat: ben de ilk oyumu lise sondayken verdim, sonrakini üniversitede... o yaşlarda çok arkadaşım; bütün partilere basıp çıkmak vs. gibi oyu geçersiz kılma yöntemlerine girdi. akp karşıtıyldılar ama zamanının anarşist ruhuyla onun önüne geçecek partilere de sistem partisi vs. diye oy vermediler. şu andaysa iyice güçlenmiş olan akp tamamen iş veren yanlısı polikasıyla çalışan kesmi çok yoksul bıraktı. bu arada çalışan kesim dediğmde saklına inşaat işçisi gelmesin; doktora mezunu iş veren olmayan kişi de çalışandır ve değeri günden güne küçülmektedir. şu anda 2 adet oy için kaçtıkları ülkeler'den gelecek olanlar var. siz de oyunuzu karşı olduğunuz şeyi durdurmak için kullanın en azından.
kdurant şuanki ortamda apolitik değilsen eğer oy atmamak her kim olursa olsun saçmalık. zaten ülke kutuplaştı, herkes birbirinden biz siz diye bahseder oldu. yani sisteme karşı çıkmak falan değil şuan boş oylamak. he apolitiklik durumu varsa, hiçbi fikrin yoksa geçersiz oy atarsın. boş da tehlikeli, bazen onları dolduruyolar. 2009da ankarada şehrin ücra yerlerinde yanmış, yırtılmış akp oyu olmayan pusulalar bulunduğunu hatırlatmak lazım. yine de tercih özgürlüğü tabi.
anarchisticim ya bunlar nasıl saçmalıklardır ya sen boş oy atarsan iktidardaki partinin istatistiksel oranına etki ediyosun negatif yönde eğer hiç kullanmasaydın bu iktidardaki en yüksek oyu almış partinin işine yarayacaktı istatistiksel olarak boş oy atarak iktidardaki partiye yarar sağlamazsın nötr lüğünü ortaya koyarsın desteklemediğin bir partiye oy verme sakın boş oy iyidir bu bakımdan doğru yoldasın
sadilyaz gecersız oy kullanırsan gitmez ama baraj altında kalan bir partıye oy verırsen,senın oyun o secım bolgesınde partılerın aldıgı oy nıspetınde d'hont sistemi olarak adlandırılan bir sekılde dagıtılır.

yanı senın oy verdıgın secım cevresı ıst 3.bolge olsun dıyelım ve o bolgede akp bırıncı partı ıse ona gıder,chp bırıncı ise ona gıder.
itü sözlük duyurular, itü sözlük yazarlarının duyurularını yayınlayabildikleri bir platformdur. sakıncalı bir içeriğe rastladığınızda iletişim bölümünden itü sözlük ekibi ile irtibata geçiniz.