Ana Sayfa
sırala: yeniden eskiye göre · son verilen yanıta göre

boş kağıda imza atmak

granata35 @ 13 Ocak 2010 14:18
Özellikle hukukta okuyan arkadaşlara bu sorum,bir sene önce işe girişte bir arkadaşıma beş tane boş sayfaya imza atmasını istemişler o da bunu yapmış ilerde başına bir işe gelir mi?

imza atmaz ise işe almayacaklarını söylemişler o gün içerisinde yaklaşık yirmi kişi bu şekilde imza atmış.

işten çıktığında ise bu kağıtları geri istemiş onlarda vermemişler

şimdiden teşekkürler.
fani oha hukukta okumaya gerek yok bunun için, bariz gelir bence başına bir iş. bir tane de değil beş tane.
pandekt muhtemelen olası bir işten çıkarmada işvereni ibra ediyorum şeklinde bir ifade ile doldurulacaktır bu belge altında da işçinin imzası.
pandekt bu arada tabi başka bilgilerle de doldurabilir.
fani eğer arkadaşın dava açarsa, ben boş kağıda attım imzayı diye, ve o diğer yirmi kişi de şahitlik ederse buna, sıyırabilirler.
sarc yuh diyorum.... faninin fikrine katılıyorum... paravan şirket midir nedir bunu yapan..
granata35 söylediğiniz gibi bende bu işin sonunun iyi olmayacağını söyledim.araştırdığımızda bir tane olsa iyi de beş tane olunca zorla imzalatılmaktan çıkıyor isteyerek atmış gibi oluyorsun diye bilgiler aldık

şahitlik olayı ise çok bağlayıcı değilmiş olay hileye giriyormuş fakat sonuç genellikle olumlu sonuçlanmıyormuş

o yüzden hukuktan bir arkadaş belki daha iyi açıklar diye düşünmüştüm

teşekkürler.
granata35 malesef böyle şeyler çokça oluyor işe muhtaç ailesene bakmakla yükümlü olan kişiler bu şekilde mecburen iş buldum ümidiyle böyle şeylere girebiliyorlar.
pandekt imza atılan boş belgelerle ilgili hakkında bir işlem yapılmış mı?
zorla attırıldığının bir şekilde ispatlanması gerekir. aksi halde imza geçerlidir, kişinin elinden çıkmış. rızası dışında çıktıgının ispatlanması gerekir. tanıkla ispat ise olası bir durumda mesela talep edilen miktara bağlı olacaktır.
dediğim gibi muhtemelen işçilikten doğan yasal hakların ibrası için yaptırılmış olabilir.
arkadaşının iş akdi feshedildiğinde kensidine hakları ödenmiş mi?
granata35 evet ödenmiş ama firma yine de kendisinin istafa yazması gerektiğini söylemiş o da yazmış
pandekt yani tamamen yazmamış. istifa yazdırdı ise kıdem tazminatını muhtemelen ödememişlerdir.
granata35 evet zaten kıdem de hak etmiyordu 11. ayda işten çıkarılmış ama ihbar alması gerekiyordu onu alamamış
pandekt istifa ettiği için ihbar alamıyor zaten. daha doğrusu ettirildiği için.
granata35 evet aynen öyle
phoarbix hangi sektörde çalışıyor bu işyeri?
granata35 truzim
phoarbix turizm'den başına bir iş geleceğini sanmam.
granata35 umarım öyle olur.
itü sözlük duyurular, itü sözlük yazarlarının duyurularını yayınlayabildikleri bir platformdur. sakıncalı bir içeriğe rastladığınızda iletişim bölümünden itü sözlük ekibi ile irtibata geçiniz.