Ana Sayfa
sırala: yeniden eskiye göre · son verilen yanıta göre
sevgili yazarlar,
az konuşan insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
sizce neden az konuşurlar? konuştuklarında neden 1-2 kelimelik şeyler söylerler ve çok çok nadiren uzun konuşurlar. Bu insanları az konuşmaya iten şey nedir sizce? Nasıl insanlardır sizce bunlar? Nasıl nitelendirirsiniz? Sıkıcı? Boş insan? Sıradan insan? Cahil insan? Akıllı? zeki? derin? İçe dönük? Bilgili?....vs
Fikir ve yorumlarınızı merak ediyorum.
beytepedenulasimnedenzor gereksiz muhabbettendir, ortama yabancıdır, söyleyeceklerinin önemsenmeyeceğini düşünür. vb vb.
özellikle nick konusunda çok hassas olan yazar Ne zaman ve kiminle konuştuğuna bağlı olarak bu sorunun cevabı değişebilir.
statisticker ortamı ve insanları en iyi çözümleyen, en iyi kişilik analizi yapan insandır. içe dönük veya başka bişey de olabilir bunun yanında ama ilgi alanını yakalarsan bülbül kesilir
mavinehir anlatsam da nasıl olsa kimse beni anlmayacak, diyen insandır. halbuki doğru birini bulsa belki de öyle uzun uzun konuşacak ki ya da sussa da o anlayacak zaten.mesele "anlaşılamamak"
perkele utangaçtır.bunalımdadır.asla boş bir insan değildir.sıradan olabilir ancak kime göre neye göre?cahil ve sıkıcı olup olmadığını konuşmadan anlayamazsınız.içe dönük olabilir.az konuşup etkili sözcükler kullanan birisi olabilir.ancak bunlar olmayabilir de.
tierranatal @mavinehir, katılıyorum.etrafında kendisini anlayacak kimse yoksa susar insan.ve bu tür insanlar asla boş ve cahil değildir bence,nitekim boş insanlar sürekli konuşarak bilgisizliklerini örtmeye çalışır.
ruh tozu konuşmak lüzumsuz gelir bunlara ahahah kendimden biliyorum. içinden hep kendiyle konuşur, düşündüklerini söylediğini bile sanır çoğu zaman:D ve üşenir konuşmaya. dinlemekten de bıkmıştır insancıkları. ben de bıktırmayayım der. konuşmak bazen o kadar uzuyor ki çok sıkıcı, of.
kaczynski kişisine göre değişir o diyerek felsefi bir boyut kazandırmak istiyorum konuya.

mesela benim lise yıllarımda öyle bir arkadaşım vardı, acayip sessiz böyle. sürekli de ''kız tavlayamıyorum ben yea'' felan modunda geziyordu. bir gün onu bu yüzden eleştirirken '' abi ben siz gibi espri yapamıyorum ve bir şeyler konuşurken çok çabuk kızarıyorum'' dedi. bu yüzdenmiş sessizliği

diğer arkadaşımdan ise bir hayli ayar yemişliğim vardır. kişilik olarakta olgun birisi bana göre. her konuyu tartışabilirim onunla. sıkıcı diyemem. hahaha hihihi bir ortam olduğu zaman ceketini alıp çıkmaz, ortama ayak uydurur. ama ipler onun elindeyse daha sessiz şeyleri yapmayı yeğler.

şartlar ve tercih meselesi tamamen yani.
ekmekpartisi az konuşan insan bence çok düşünen insandır dostum .Kendimi örnek verebilirim bir mahsuru yoksa . Çok konuşan insanlarım %60 ı boş konuşur . Çok laf yalansız çok mal haramsız olmaz derler ya bir de öyledir çok konuşan insanlar . Az konuşanlar ne diyeceklerini çok düşündükleri için seçici davranırlar bence .
yazar aday adayı çok konuşan insan kendini daha çok anlatıp belli eden insandır. az konuşan insanı tanımak daha zordur. kendisini tam anlamıyla dışarıya anlatmak, açmak istemeyebilir.

"Sıkıcı? Boş insan? Sıradan insan? Cahil insan? Akıllı? zeki? derin? İçe dönük? Bilgili?"

bunların hiçbirine göre değerlendirilemez aslında. ne cahilliğinden ne bilgisinden. sanırım sadece kendisini, içini deşifre etmek istemediğindendir. bazıları vardır ki hele az konuşurlar ama içince bülbül kesilirler, işte o zaman daha iyi tanınır bu kişiler. en çok onlar etkilenir benim nazarımda.
hptzoch kendimden biliyorum biraz icedonuklukten olabilir icimden hic susmam ,balik burcuyum ortamdan ortama degisir konusup konusmam ama genelde susarim ortam cok guzel bana gore bile olsa susmayi tercih ettigim olur ...
almanlar yenilince biz de yenilmiş sayıldık az konuşan maldan çok konuşan candan demişler.
ahanda ben geldim uzun yorgunlukları vardır bu insanların, zamanında bütün kelimeleri tüketmişlerdir, çok çabalamışlardır ama bir türlü istediği şekilde gitmemiştir, en son kabuğuna çekilmiştir, herkesi izlemeye başlamışlardır, izlerler ve içlerinde konuşurlar, duyamazsınız onları ama onlar orda hep konuşurlar ama kimse duymaz..
kojiro Sormuş olduğun soruya durumun niteliğine göre sayısız cevap verilebilir. Birinci ihtimal özgüven eksiklliği olabilir "acaba konuşursam beni yadırgayabilirler mi, alay konusu olabilir miyim." gibi düşünceler ve benzeri bir takım kendisinin içini kemiren gereskiz vesveseler onu az konuşmaya itiyor olabilir.

İkinci ihtimal; kafa dengi adam bulamamış olabilir bundan dolyı çevresindeki insanları ihtiyaçları doğrultusunda,işi düştüğü zaman konuşma ihtiyacı hissedebilir. Örnek vermek gerekirse final zamanı hiç selam sabah vermedeiği bir insanla sıkı fıkı olmaya çalışması sınavdan sonra eski haline geri dönmesi gibi.

Üçüncü bir ihtimal; birinci ihtimalle benzer nitelik taşımakta sosyal fobi gibi ruhsal bozukluklar, abartılmış mükemmelliyetçilik, süper egonun fazla baskın olması sonucu kişi fazla çekingen kalmakta bundan ötürü pek konuşmamakta, olabilir.

dördüncü ihtimal; kendisini diğerlerinden, üstün gördüğü için pek muhattap olmak istemeyebilir.Kişinin megaloman olması diyebilirz.
5milyon kelebek üşenmiş olabilir. üşendikçe meseleden uzaklaşmış, içine dönmüş olabilir
el dokuma kök boya halılar kilimler dokurum yukarıdaki tüm yorumlara katılmakla beraber belki de az konuşan insan yoktur kendine uygun sosyal çevre bulamamış insan vardır.
ve üşenmek evet. insan konuşunca ama karşısında o frekansta insan olmadığından mütevellit anlaşılamayınca artık konuşmaya üşenir hale gelir, konuşmamaya başlar ve artık uzaklaşır.. hmm evet..
alttantire bulunduğu ortamdaki insanlardan hoşlanmıyor olabilir.
el dokuma kök boya halılar kilimler dokurum evet..bence bir insanın az konuşması içinde bulunduğu çevreden dolayı
emo the unlucky polar bear eğer kendini ifade etme yeteneğinde bir sorun yoksa ortamı beğenmemiş insandır. kimi insan vardır baş başa çıktığınızda bülbül gibi şakır. ancak çoklu bir ortama girdiğinde ortamdaki kişilerden en az iki kişiyi 'mal la bu' diye bellediyse ağzını bıçak açmaz.
itü sözlük duyurular, itü sözlük yazarlarının duyurularını yayınlayabildikleri bir platformdur. sakıncalı bir içeriğe rastladığınızda iletişim bölümünden itü sözlük ekibi ile irtibata geçiniz.