Ana Sayfa
sırala: yeniden eskiye göre · son verilen yanıta göre

ales ne işe yarar

redghost @ 09 Mayıs 2010 14:22
kızmayın yahu. hep kpss ye çalışmaktan alesin ne işe yaradığını bile bilmediğimi anladım. şimdi aldık puanı diyelim bir üniversiteye gidip araştırma görevlisi olabiliyor muyuz? kpds gerekli mi yoksa? o kadar üniversite açtılar kpds olmadan almazlar mı?

velhasıl ne işe yarar bu ales puanı?
jamal sellami akedemik lisansüstü eğitim sınavı.

yüksek lisans doktora yapmak istediğiniz de ingilizce puanının yanında istenen bir puan başka da bir işe yaramıyor. araştırma görevlisi olmak için ise sanırım bir düzenleme yaptılar doktora yapmak gerekiyor. o yüzden araştırma görevlisi olmak içinde dolaylı yoldan gerekli.
dicus carica şimdi yüksek lisansla araştırma görevlisi olmak farklı şeyler. araştırma görevlisi kadro alan kişiye denirken yüksek lisans öğrencisi klasik öğrencidir. ha bunları olabilmek için de ales kpds veya üds gibi sınavlardan belirlenen puanları almak lazım. araştırma görevlisi olmak içinse bunların üstüne bir de bilim sınavına girip açılan kadro için en yüksek puanı elde etmelisiniz.tabi ki kadro için ales kpds üds vs vs de etkili.
durum budur.
redghost illa kpds yada üds lazım yani bu puanın işe yaraması için.
jamal sellami aynen tek başına bir işe yaramıyor.
maglor üds çoğu yerde master sonrası için gerekli. ales puanının işe yaraması için yüksek olması lazım :)
boleristan Bırak arastırma gorevlisi olmayı,yuksek lisans basvurunda bile dil puanı etkilidir hocam. Bazı unıv ler yuksek lisansta dil istemez ama doktorada ister.Ama yuksek lisansta dil puanı ıstememesıne ragmen dil puanı getırene avantaj saglar falan fılan.Basvurmayı dusundugun okulun web sayfasını zıyeret et bence.
redghost tamam arkadaşlar. teşekkürler. iyi bir puan alınması durumundan kpds ile süslenmesi gerek. onu anladım.
cant a thing with ashes başvuracağın üniversiteye göre değişir o da. bazı üniversiteler herhangi bir dil sınavı derecen olmaması durumunda-kpds, üds, toefl vs. yoksa yani- kendi sınavlarına sokuyorlar seni. odtü, istanbul üniverstesi bunu yapıyor. başvuracağın üniversitenin sosyal bilimler enstitüsü sayfasından alım şartlarını okuman gerek:)
alluvamna yüksek okullarda öğrtim görevlisi olman için, lisan mezunu olman ve alesten 70 i geçmen yeterli. dil mil yok. fakültelerde arş gör uzman öğr gör vd olman için yüksek lisansı ya yapıyor ya da bitirmiş olman, ve kpds üds den birinden 50 yi geçmiş olman lazım.
itü sözlük duyurular, itü sözlük yazarlarının duyurularını yayınlayabildikleri bir platformdur. sakıncalı bir içeriğe rastladığınızda iletişim bölümünden itü sözlük ekibi ile irtibata geçiniz.