• görseller

• siyam kedisi
    • siyam kedisi
    • siyam kedisi
    • siyam kedisi
  1. kendisi ile şu an itibari ile, sahibi olmadan başbaşa kaldığım kedidir. adı gibi nazlı olmakla birlikte, kesinlikle bir bireydir. köpeğe en çok benzeyen kedi cinsi olduğu tarafımca da gözlemlenmiştir. ve fakat bundan öte, insana benzeyen davranışları mevcuttur. herşeyden önce, nazlı dediğinizde koşarak gelir, kendisiyle konuştuğunuzda da, ne miyavlamaya ne de mırlamaya benzemeyen acayip sesler çıkarmakta ve konuşmaktadır. çok sosyal ve insan canlısı bir hayvan olmakla birlikte, sahibinden başka hiçkimsenin kucağında yatmaz, birini sevmezse ısırabilir. nazlı'nın duygularını ve belki hatta düşüncelerini ortaya koyan çok net tepkileri vardır. kapalı oda ya da banyo kapılarından nefret eder, hele ki içeride birileri varsa... kendisini dışlanmış hissederek, ortalığı velveleye verir. ondan sonra da trip atar, garip garip sesler çıkararak yüzünüze bakar, sonra da döner arkasını gider.

suyu, duş başlığından içer mesela... tarzı vardır onun. akan, taze suyu, kabinin içinde dakikalarca içer, en büyük zevkidir. sabahları sahibini uyandırmasının belirli yöntemleri vardır bir de. yatağa atlar, sürünerek mırlar, ayaklarla oynar, gelir yüze küçük patiler atar, sonra gider komidinin üzerindeki birşeyi yere atar. sonra baştan aynı şeyleri sırasıyla, bir daire çizerek yapmayı sürdürür.

kıskançtır ama aynı zamanda vakurdur. böyle durumlarda kapris yapmayı tercih eder. nazlıdır nihayetinde hakkıdır. her gün sahibini bir alt kata kadar inerek evden uğurlaması, gelince de kapıda karşılaması ayrıca bir olaydır.

bana takındığı daha farklı bir tutum vardır. benim varlığımı kabul edip, eylemlerimden rahatsız olmamakla birlikte, mesafeli yaklaşır. yanımda yatar ama onu sevmeme izin vermez mesela. onu sıkıştırmaya çalışan herkesi tırmalayıp yerinden kıpırdamazken, benim elimi ön iki eli arasına alıp, arka ayakları ile tepik atmakla yetinir, sonra da kaçar. yeni yeni sevdiriyor boynunun altını. sahibini benden kıskanır, ama benim sınırlarıma tecavüz etmez. aynı şeyi benim de ona yapmadığımı gördüğünden beri, benimle konuşmaya başladı bir de üstüne. kısacası, onun yaşadığı eve gelen her kişi, nazlı'nın onayından geçer. sahibinin beklentileri, nazlı'nın davranışlarıyla cevabını bulur. bu eve her gelen, nazlı'nın farkında olmak zorunda, ama onun sınırlarına tecavüz etmemek zorundadır.

işte siyam kedisi denilen varlıkların her biri farklı davranışlar sergilese de, genel itibari ile, kişilikli, sosyal, sadık, oyunbaz, ama aynı zamanda son derece mesafeli ve ölçülü yaratıklardır.

bu başlıktaki diğer giriler